Reklama
 
Blog | Tomáš Augustýn

Chystá se návrat koly a koblih do škol?

Když se mě někdo zeptá, co udělala ministryně školství Valachová dobře, odpovím kromě otevření otázky platů pedagogů, že zavedla pamlskovou vyhlášku. V platnost vstoupila před dvěma lety a upravuje potraviny, které lze prodávat na půdě školy. Zákaz tak dostaly sladké nápoje, kola, bagety s hromadou dresinku, párky v rohlíku, brambůrky, koblihy a jiné pochutiny. Řediteli škol byla hojně kritizována, já jsem ji však přijal s radostí.
Jedni kritikové tvrdili, že když si to děti nekoupí ve školním bufetu, tak to koupí za rohem v obchodě. Tak jsem si říkal, jestli bychom teda v těch školách neměli prodávat i cigarety a lahváče, protože ty by dětem možná v tom obchodě za rohem taky prodali. A nebo pěkně ubalené jointíky trávy, se kterými na ně u školy taky možná někteří číhají.
Druzí kritikové tvrdili, že budou muset bufety zavřít, protože děti ty zdravé potraviny nebudou kupovat. Já se hodně pohybuji po různých základních školách, vždy si dopřeju a zamířím do školního bufetu. Tam kde jej nezrušili si pochvalují, jak se jim daří, protože když nemůžou prodávat nezdravé, děti musely sáhnout po stravě zdravé a světe div se, ono jim to chutná.
Kudy chodím, tudy říkám, že škola má jít příkladem. Žáky učíme o zdravém způsobu života, o zdravém stravování, odpovědném spotřebitelství a pak jim v bufetu dáme vybrat párek v rohlíku, umělou bagetu nebo koblih? Tady selháváme už v samotném základu pedagogiky. Kážeme vodu a sami se na dětech snažíme vydělat nezdravou stravou.
Ministr školství se nyní zabývá revizí vyhlášky. Pevně doufám, že nebude zrušena, ale jen mírně upravena a na děti nebudou útočit automaty na kolu a bufety plné dresinku a koblih.
Reklama